Olej z Rakytníka rešetliakového 100%
100% olej, za studena lisovaný
- Pôsobí ako biogenní stimulátor, celkovo posiluje organismus
- Má antidepresivne a antistresové účinky
- Napomáhá odbúravať toxické látky v tele
- Regeneruje epitel kože pri omrzlinách a popáleninách
- Úspešne sa používá pri gynekologických problémoch
- Pri nehojacich sa poraneniach
- Vhodný pri ošetrení hemeroidov
- Vhodný pri ekzémoch, akné a oparoch
Rakytník, z ktorého sa nami dovážaný olej vyrába, pochádza z ekologicky čistých oblastí Karpát, kde rastie v priaznivých podmienkach v bujnej a rôznorodé prírode. V priebehu intenzívneho leta rastliny zhromažďujú sily na dlhú a mrazivú zimu. Vzduch vonia éterickými olejmi z kríkov, stromov a bylín. Svetlo oranžovým okrúhlym plodom sa tiež hovorí „sibírsky ananás“, nielen pre chuť podobnú tomuto exotickému ovociu, ale aj pre jeho podobné liečivé vlastnosti. Tieto neveľké guľôčky sú zdrojom ohromného množstva biologicky aktívnych zložiek, preto ich aj naši predkovia radi konzumovali.
Spôsoby použitia:
• omrzliny, termické a chemické popáleniny, popáleniny z ožiarenia, vrátane hojenie popálenín očnej rohovky
Pri liečení omrzlín a popáleninách prvého, druhého stupňa sa rakytníkovým olejom potierajú postihnuté časti kože dvakrát denne. Optimálne je aplikovať olej čo najskôr po poškodení či úraze. Zároveň pôsobí proti bolesti, má hojivé a protizápalové účinky. Je potrebné vziať do úvahy farbiaci efekt rakytníkového oleja, ktorý pretrváva aj niekoľko dní. Môže zafarbiť aj bielizeň. Pri hlbokých tepelných popáleninách napomáha rakytníkový olej regeneračným procesom v týchto ranách a príprave podmienok pre transplantáciu kože.
• neinfikované rany
V týchto prípadoch sa preväzy vykonáva raz denne a to tak, že sa na ranu prikladá gázový tampón ľahko napustený rakytníkovým olejom.
• šupinovitý ekzém, neurodermatídy, opary
• lokálne popáleniny z ožiarenia, vznikajúcich pri terapii niektorých onkologických ochorení, napr. ochorenie pažeráka, močového mechúra, konečníka, ženskej pohlavnej oblasti
V týchto prípadoch sa pred ožarovaním vkladajú do dutých orgánov tampóny napustené rakytníkovým olejom alebo sa prevádzajú olejové nálevy.
• gynekologické zápalové ochorenia, erózia krčka maternice, zápaly pošvy, zápaly
• sliznice krčku maternice. Dobrý liečebný účinok
• je pozorovaný aj pri zápalových ochoreniach konečníka.
• zápaly nosovej sliznice, zápaly hrtanu, hltanu a angínami
Je nutné v priebehu týždňa 2-3 krát denne potierať sliznice nosa a hrdla vatovým tampónom navlhčeným rakytníkovým olejom.
• zápalové ochorenia ďasien a paradentóza
Je vhodné prikladať tampón napustený rakytníkovým olejom na zapálené miesto na 10-15 minút. Túto procedúru je možné opakovať 1-2 krát denne v priebehu týždňa až štrnástich dní.
Liečebné účinky rakytníka stále jednoznačne prevyšujú účinky moderných chemických liečivých prostriedkov.
zloženie:
Olejový extrakt rakytníka rešetliakového za studena lisovaný z plodov a mladých výhonkov Rakytníka rešetliakového. Potravinová nutričná hodnota na 100g: tuky – 99,7 až 99,85g, bielkoviny – 0 g, sacharidy – 0 g, karotenoidy – nie menej ako 200mg %, energetická hodnota na 100g produktu – 898kcal až 899kcal ( 3757kj – 3761kj )
- Vitamíny – A, B, C, D, E, F, K
- Aminokyseliny
- Triesloviny, silica
- Beta karoten – 200 mg na 100g oleja
Vedľajšie účinky: VEĽMI výrazne farbí!
Použitie rakytníkového oleja na liečebné účely má veľmi dlhú históriu. Používal sa všeobecne už v starovekej medicíne pri liečení chronických chorôb žalúdka, pečene, dýchacích ciest, reumatizmu a hnisavých rán na koži.
Antickí Gréci ho používali ako regeneračný prostriedok na vlasy, ktorý im dodával lesk a zdravý vzhľad. V indickej a tibetskej medicíne boli plody, kôra a lístie rakytníka používané pri príprave 10 zložitých liečivých zmesí, ktoré sa odporúčali pri liečení chorôb tráviaceho traktu, zápalových a hnisavých pľúcnych chorôb a krvácavosti. Vo východnom ľudovom liečiteľstve sa už celé stáročia používali zrelé plody tejto rastliny az nich vytlačená šťava pri nechutenstve, zvonka potom na rany a popáleniny od slnka. Ľudoví liečitelia odporúčajú používať rakytník vnútorne i zvonka proti vypadávaniu vlasov, skorbutu (avitamninóze) a anémiu.
Plody rakytníka rešetliakového (Hippophae rhamnoides) sú tak bohaté na vitamíny a živiny, že sa špekulovalo o tom, že rastlinu zkultivoval nejaký starodávny šľachtiteľ rastlín. V legendách sa hovorí, že starodávni Gréci používali lístky rakytníka ako súčasť diéty závodných koní, odtiaľ má botanickej meno „Hippophae“ – žiarivý kôň. Podľa inej legendy boli lišty rakytníka obľúbenou stravou lietajúceho koňa Pegasa a pomohli mu vzlietnuť.